PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9IjF6YXZzZWguc3RiLnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Що робити, якщо чоловік викрав вашу дитину, розповів Михайло Присяжнюк

06.11.2018

Команда «Один за всіх»-12 продовжує боротися за справедливість, однак не всі сімейні проблеми можна вмістити в рамки недільних випусків. Щоб допомогти кожному, хто потребує порятунку, ведучий Михайло Присяжнюк ділиться юридичними порадами.

Михаил Присяжнюк

Ведучий проекту Михайло Присяжнюк вже давно набув статусу народного адвоката. Будучи не тільки експертом і ведучим, чоловік протягом тривалих років займається юридичною практикою. У новій рубриці на сайті STB.UA читайте юридичну консультацію від адвоката Михайла Присяжнюка.

Що робити, якщо чоловік украв вашу дитину?

Дитина для кожної жінки — це сенс життя. Бувають різні життєві обставини, коли місце її проживання доводиться вирішувати в судовому порядку. Розлучення в сім’ї не завжди вирішується мирним шляхом, а питання проживання чада часто ставиться ребром. У таких випадках на допомогу приходить суд, який об’єктивно і справедливо оцінює, з ким дитині буде краще. Нововведенням в українське законодавство стало і те, що тепер переважне право залишається не за матір’ю, а є рівносильним між двома батьками.

Припустимо, що у вас на руках вже є рішення суду, яке встановило місце проживання дитини з мамою. У такому випадку для батька завжди залишають право з ним бачитися і проводити певну кількість годин. Але що робити, якщо колишній чоловік скористався своїм правом зустрітися з чадом і не повернув його назад?

Більше на тему: Михайло Присяжнюк домігся арешту батька-депутата

Для початку давайте уточнимо, що дитина — це повноправна людина, яка не може бути присвоєна або вкрадена. Єдиним вирішальним фактором встановлення місця її проживання є вік. До 14 років питання про місце проживання дитини вирішують або батьки самостійно, або суд (в разі якщо батьки не можуть знайти спільного рішення).

Отже, припустимо, що дитину присвоїв, викрав, перевіз до свого будинку її батько і не повертає. Насамперед вам потрібно знати, що самовільна зміна місця проживання дитини без згоди другого з батьків є правопорушенням. Тому якщо вмовляння повернути ваше чадо не діють, сміливо звертайтеся до суду за місцем вашого проживання. Керуватися можете ч. 1 ст. 162 Сімейного кодексу України, в якій сказано:

«Якщо один з батьків або інша особа самочинно, без згоди другого з батьків чи інших осіб, з якими на підставі закону або рішення суду проживала малолітня дитина, або дитячого закладу (установи), в якому за рішенням органу опіки та піклування або суду проживала дитина, змінить її місце проживання, у тому числі способом її викрадення, суд за позовом заінтересованої особи має право негайно постановити рішення про відібрання дитини і повернення її за попереднім місцем проживання.

Дитина не може бути повернута лише тоді, коли залишення її за попереднім місцем проживання створюватиме реальну небезпеку для її життя та здоров’я або обставини змінилися так, що повернення суперечить її інтересам».

Бувають обставини, коли дитина народжується і виховується поза шлюбом. У таких випадках дитина повинна бути усиновлена ​​батьком, щоб за законом доводитися їй родичем. Але якщо ця процедура не виконана, зміна місця проживання дитини чоловіком в повній мірі можна розглядати як викрадення. Відповідно до закону викрадач буде вашому чаду ніким. Тому, якщо ж ви не можете встановити з малолітнім сином або дочкою зв’язок, а колишній чоловік навідріз відмовляється повертати дітей до матері, пишіть заяву в поліцію про кримінальне правопорушення. Керуйтеся ст. 146 Кримінального кодексу про незаконне позбавлення волі або викрадення людини.

Більше на тему: Михайло Присяжнюк поділився враженнями про 1 випуск «Один за всіх»-12

У першому випадку посилатися на цю статтю вам не вдасться, адже суб’єктами (ті, хто скоюють правопорушення) не виступають батьки, усиновителі, опікуни.

Читайте більше цікавих новин у Viber та Telegram СТБ.