PHNjcmlwdCBkYXRhLW91dHN0cmVhbS1pZD0iMTI0OSINCmRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWZvcm1hdD0iZnVsbHNjcmVlbiIgZGF0YS1vdXRzdHJlYW0tc2l0ZV9pZD0iU1RCX0Z1bGxzY3JlZW4iIGRhdGEtb3V0c3RyZWFtLWNvbnRlbnRfaWQ9IjF6YXZzZWguc3RiLnVhIiBzcmM9Ii8vcGxheWVyLnZlcnRhbWVkaWEuY29tL291dHN0cmVhbS11bml0LzIuMDEvb3V0c3RyZWFtLXVuaXQubWluLmpzIj48L3NjcmlwdD4=

Що робити, якщо колишній чоловік-іноземець не сплачує аліменти?

16.11.2018

У проекті «Один за всіх»-12 в 11 випуску обговорювали актуальну тему розлучень українських жінок та іноземців. У погоні за щасливим життям українки часто розраховують на допомогу чоловіків з інших держав.  Але що робити, якщо щаслива історія закінчилася розлученням і залишеною дитиною? Як зобов’язати чоловіка-іноземця сплачувати аліменти – розповів Михайло Присяжнюк.

михаил присяжнюк

Питання сплати аліментів завжди є досить складним для колишніх сімей. З ким залишиться ваше чадо, хто утримуватиме його – одвічні непорозуміння, які виникають між батьками. Але ситуація завжди ускладнена, якщо один з подружжя іноземець, і його права регулюються законодавством іншої держави. Такі питання потребують врегулювання за допомогою юристів. Тому Михайло Присяжнюк надав коротку консультацію у сфері сімейного та міжнародного приватного права. На що потрібно звертати увагу й що потрібно знати, аби захистити свої права та інтереси, а також інтереси вашої дитини.

Якщо ви опинилися у ситуації, коли ваш колишній чоловік-іноземець відмовляється сплачувати аліменти і переховується в іншій державі, — не втрачайте надії на вирішення цього питання. Наявність іноземного громадянства та кордону між вашими країнами не звільняє його від обов’язку утримувати дитину.

Україна завжди захищає права своїх громадян, тож питання утримання дітей не є винятком. Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Міжнародним правовим актом є Конвенція ООН про права дитини, де зазначено, що батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини. Цей обов’язок закріплений як за матір’ю, так і за батьком. Якщо батьки не дійшли згоди у питанні розміру виплат, то суму встановлює суд. Зрозуміло, у цьому випадку ви маєте попередньо  звернутися до суду. Напевно, одразу виникає питання, як подати позов, якщо відповідачем є іноземець?

Більше на тему: Що робити, якщо чоловік викрав вашу дитину, розповів Михайло Присяжнюк

Якщо однією зі сторін є іноземець, це не є перепоною у розгляді справи судовим органом. Для того, аби зобов’язати батька-іноземця виплачувати аліменти, вам потрібно звернутися до суду за місцем вашого проживання. Ви повинні подати позовну заяву, копію свідоцтва про народження дитини, свідоцтво про шлюб (або розірвання шлюбу), паспорт (або документ, що підтверджує вашу особу) та довідку, яка підтверджуватиме дохід батька. Сплачувати судовий збір вам не потрібно, відповідно до Закону України «Про судовий збір». Та запам’ятайте, що у цій справі з позивача не можуть бути стягненні будь-які платежі чи збори.

Отримавши рішення суду, необхідно звернутися до територіального відділення Міністерства юстиції України за місцем вашого проживання. Ви подаєте клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном та рішення суду України. Форму заяви можна знайти у Наказі Міністерства юстиції України «Про затвердження Інструкції про виконання в Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном».

Такий процес займає досить тривалий проміжок часу, від декількох місяців. Адже подальша взаємодія з іноземними державними органами покладається безпосередньо на Мін’юст.

Читайте більше цікавих новин у Viber та Telegram СТБ.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: